O mně

Mé jméno je Adam Zelycz, pocházím ze Svitav a studuji informační technologie v České Třebové. Mezi mé nejoblíbenější koníčky hned po procházkách s mým pejskem patří programování. A o tom se tu i rozepíšu.

K programování jsem se dostal již někdy kolem 5. třídy základní školy. Tehdy jsem od mého oblíbeného učitele informatiky dostal za úkol vypracovat referát na téma Visual Basic. Zaujalo mě to na tolik, že jsem si stáhnul Visual Studio 2008 Express a podle tutoriálů na YouTube jsem začal tvořit jednoduché programy. Bohužel jsem asi tak 80 % kódu nerozuměl, a to hlavně kvůli mé (ne)angličtině. I tak jsem se však naučil jádro toho, co je ve všech programovacích jazycích stejné (struktura kódu, podmínky, cykly,….).

K programování jsem se po delší době vrátil ke konci základní školy. Byl to opět, pro mě již známý VB.NET. V této době jsem na tom byl s angličtinou mnohem dále a nebyl tak pro mě větší problém porozumět dokumentaci nebo třeba chybovým hláškám neošetřených výjimek. V této době jsem již jednotlivým řádkům kódu rozuměl. Ovšem při psaní jsem nedodržoval vůbec žádné postupy nebo konvence. OOP pro mě byla nepochopitelná machrovinka.

Vývoj desktopových aplikací mě však časem omrzel. Neměl jsem nápady a pouštět se do něčeho složitého jsem se nechtěl. Mnohem více mě zaujala webtvorba. Dlouho jsem přemýšlel, zda-li se naučit raději populární PHP nebo “dotnetovské” ASP. Zvítězilo PHP a tak jsem se vrhnul na učení teorie.

Největším zdrojem informací byl pro mě Devbook (předchůdce dnešního ITNetworku). Pročetl jsem stovky článků, včetně těch placených (nejlepší investice). Naučil jsem se zde PHP, MySQL, objektově orientované programování, také spoustu architektur a konvencí, se kterými jsem již dokázal psát poměrně čistý kód.

Ruku v ruce s PHP jsem se samozřejmě naučil i HTML, CSS, Javascript a jeho o oblíbenou knihovnu jQuery. Bez toho by to moc nešlo. Vytvořil jsem spoustu webových stránek a aplikací. S přibývajícím počtem projektů se však ze psaní stávalo spíše kopírování komponent z minulých projektů – neustále stejné databázové wrappery, autoloadery, apod. Byla to vždy zdlouhavá a nudná práce, proto jsem se rozhodl pořídit si framework. Jedna možnost byla vytvořit si svůj a nebo sáhnout po odzkoušené variantě. Přemýšlel jsem nad Symfony, Zendu a Nette. Nakonec jsem si vybral právě Nette, a to hlavně kvůli jeho velké české komunitě. Nette je totiž od českého vývojáře Davida Grudla. Naučit se všechny důležité podstaty frameworku bylo poměrně obtížné. Vyžadovalo to úplně jiný způsob myšlení a psaní kódu. Výrazně mně však pomáhalo to, že celá Nettí dokumentace je psána v češtině. Dokonce má i aktivní fórum, Slack, nebo třeba YouTube kanál, kde se objevují záznamy přednášek z tzv. Posobot, které se konají, jak název napovídá poslední sobotu v měsíci (více na https://www.posobota.cz).

V současné době si troufnu říct, že již Nette rozumím a také ho aktivně využívám ve všech svých projektech.

O více technologiích se dozvíte v sekci Technologie